Събития
01.12.2015 19:00 | сподели |
Бах и Моцарт
Концертен цикъл „Солисти - Интерпретатори“
Национален дворец на културата, Зала 6
Организатори:
департамент „Музика“
Национален дворец на културата
УниКредит Булбанк
Солисти:
Марио Хосен (солист и диригент)
КАМЕРАТА ОРФИКА НБУ
Марио Карбота – флейта (Италия)
Атанас Атанасов – чембало
Програма:
* Й. С. Бах – транскрипция В.А. Моцарт – 4 Фуги от цикъла „24 прелюдии и фуги“
* В. A. Моцарт – Divertimento KV136 в ре мажор (1. Залцбургска Симфония)
Allegro
Andante
Presto
* Й. С. Бах – Бранденбургски концерт №1
Allegro
Adagio
Allegro
Menuetto - Trio I - Polacca - Trio II
* В. A. Моцарт Адажио и Фуга KV 546
* Й. С. Бах – Бранденбургски концерт №5
Allegro
Affettuoso
Allegro
Солисти:
Марио Хосен (цигулка); Марио Карбота (флейта); Атанас Атанасов (чембало)
Ценителите на класическа музика ще имат възможност да се насладят на един специален концерт, изпълнен от „Камерата Орфика НБУ“ с диригент цигуларят-виртуоз Марио Хосен, съвместно със знаменития италиански флейтист Марио Карбота. Започнете празничния декември по един изискан начин и станете част от този елитен музикален фестивал за класическа музика в зала 6 на НДК София. Съчетанието на шедьоври на европейска музика и изпълнители от световна величина ще допринесе за разнообразието на културния живот в столицата и ще бъде чудесен акцент за търсещия меломан.
Марио Карбота за втори път е гост на Нов български университет. Той е високо оценен от публиката и музикалната критика. Карбота свири в цяла Италия, в редица европейски страни, в Близкия Изток, Северна Африка, Азия, Мексико, Канада и САЩ, изнася концерти в едни от най-престижните концертни зали – Голямата зала на Мюзикферайн, Виена; Рудолфинум, Прага; Аудиториума на Швейцарското радио в Лугано, Зала „Джузепе Верди“ в Миланската консерватория, Глен Гулд Студио в Торонто, Канада; Аудиториум „Мануел де Файа“ в Гранада, Опера Кайро, Театър Поли в Пекин, Литовската филхармония, Вилнюс и др. Участва във фестивали, сред които международните фестивали „Кастел де Перелада“ и „Сантандер“ в Испания; в Загреб, в Любляна и в Техеран.
Като солист Марио Карбота концертира с камерни оркестри и солира на редица симфонични оркестри в Австрия, Германия, Израел, Турция, КНДР, Египет, Португалия, Италия и САЩ. Карбота осъществява световни премиери на редица произведения от италианските композитори, част от които специално написани и посветени на него. Карбота редактира сонати от Фиорини, Нардини, Лихтентал и Рола за издателствата Бербен, Кариш и Руджиненти. Разнообразната му дискография за Dynamic, Tactus, Nuova Era и Rugginenti включва записи на Джузепе Самарини, Марио Пилати, пълните произведения на Нино Рота, песните на Гаспар Фюрстенау (в сътрудничество с Хора на швейцарското радио, Лугано), интегрални дуа за флейта и цигулка с Луиджи Алберто Бианки, шест квартета и концерт за флейта на Алесандро Рола, троен канцерт „Олеандрите“ от Рафаеле Гервазио, с италианския певец Давид Риондино, и пълния списък концерти за флейта на Саверио Меркаданте. Марио Карбота прави курсове и майсторски класове в университети и музикални академии. Той ще направи за втори път семинар за флейтисти в НБУ на 29 и 30 ноември.
Атанас Атанасов завършва Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ с пиано при проф. Богомил Стършенов (1977) и композиция при проф. Парашкев Хаджиев (1985). Следва и майсторски клас по пиано при проф. Богомил Стършенов (1977-79). Участва в международни курсове по клавирна интерпретация във Ваймар (Германия – 1975) при Режина Смендзянка, Париж (Франция – 1976, 1977 и 1983) при Ивон Лефебюр, в Прага (Чехия – 1978) при Милан Шлехта (орган), Сузана Ружичкова (чембало) и Франтишек Раух (пиано). Носител на награди от национални и международни конкурси. Има активна концертна дейност като солист, камерен изпълнител и сътрудник на редица хорови и оркестрови формации – пианист, чембалист и органист. Осъществява записи за студио „Балкантон“, Gega New, БНР, БНТ, Радио Женева и др. Първи изпълнител на голям брой произведения от български композитори. Значителен брой концертни изяви като солист на симфонични оркестри. Най-престижно е участието му като композитор и пианист в Международен фестивал за съвременна музика в Санкт Петербург, Русия (1991), където изпълнява своя Първи концерт за пиано и оркестър с филхармонията на Санкт Петербург. От 1978 преподава в НМА. Професор (от 2000) по клавирен съпровод и композиция. Води лекции също и по методика на клавирния съпровод и цифрован бас. Към педагогическата му дейност може да се добави и провеждането на курсове по клавирна интерпретация в Гърция и Турция. Член на Управителния съвет на Съюза на българските композитори (2005-2011). Понастоящем е ръководител на катедра „Камерна музика и съпровод“ в Инструменталния факултет на НМА.
Марио Хосен дебютира като солист на оркестър още на осем годишна възраст. Работата му с изтъкнатите изпълнители и музикални педагози като Михаел Фришеншлагер и Жерар Пуле бележи важен отпечатък върху кариерата му. Солист с международна репутация, Хосен свири с редица оркестри, между които: Английски камерен оркестър, Брукнер Оркестър Линц, Кралска Филхармония, Симфоничен оркестър „Чайковски“ на Московското радио, Оркестър на Миланската Скала, Симфоничeн оркестър на БНР, Мексикански държавен симфоничен оркестър, Софийската филхармония и много други. Изявява се в САЩ, Австрия, Италия, Франция, Швейцария, Испания, Египет, Китай, Русия, Япония. Хосен концертира и прави записи със световни артисти, сред които: Адриан Йотикер, Филип Берно, Жан Бернар Помие, Бруно Канино, Израел Инон, Милена Моллова, Владимир Федосеев.
Именитият виртуоз е почетен професор на Нов български университет със завидна преподавателска кариера и студенти – носители на едни от най-високите отличия от конкурси и фестивали в Европа и Азия. Инициатор на редица международни проекти. Причина за създаването на Академичен оркестър „Камерата Орфика НБУ“ и Първия международен цигулков фестивал във Варна, 2015 година. Вече няколко години успешно провежда и Международната академия „Орфеус“ във Виена, Австрия.
ИДЕЯ.
Концертният цикъл „Солисти-интерпретатори“ е предложение на Нов български университет, департамент „Музика“ и проф. д-р Марио Хосен за елитен музикален фестивал за класическа музика в НДК. Съчетанието на шедьоври на европейската музика и изпълнители от световна величина ще допринесе за обогатяване на културния живот в столицата и страната. В основата на проекта е развитието на мащабно и дългосрочно културно сътрудничество на НДК с програмите на водещите европейските културни центрове като Виена, Париж, Лондон, Рим, Прага, съвместно с Нов български университет, УниКредит Булбанк и концертиращи артисти – професори от водещи световни университети. Фестивалът „Солисти-интерпретатори“ предлага богата концертна програма. Желанието е да покажем, че именно класическата музика като европейската културна традиция обединява света с вечните си духовни ценности.
Един от основните участници в проекта „Солисти-интерпретатори“ е оркестровият състав на Нов български университет.
КАМЕРАТА ОРФИКА НБУ е оркестър, съставен от брилянтни млади класически музиканти, част от тях бивши и сегашни възпитаници на университета. Артистичната мисия на оркестъра е да работи и реализира идеята за създаване на мащабно културно сътрудничество на музиканти от балканските държави с централна Европа – Виена, Австрия. Нашата епоха изисква от композиторите и изпълнителите различен подход към изкуството. С концертите си КАМЕРАТА ОРФИКА НБУ е посланик на Балканите по света. ОРФЕЙ, безспорно най-ярката личност в историята на класическата митология в европейската култура, е роден в Тракия. Мотивирани от посланието му, решихме с музиката си да бъдем носители по света на неговото име. Един изключителен пример за международно културно сътрудничество на различни народи от югоизточна Европа, които създават културен мост към света.
Досега диригенти и солисти на оркестъра са били емблематични имена на българската и световна класическата музика като Милена Моллова, Найден Тодоров, Амори Клозел, Жерар Пуле, Алексис Хаузер, Доминик Виленкур, Жан Ферандис, Кристоф Хагел, Борислав Иванов, Валери Вачев, Гюнтер Пихлер, Хансйорг Шеленбергер, Филип Бернолд, Донг-Сук Канг, Жерар Козе, Волфганг Клос, Такаши Шимицу. Оркестърът е имал турнета в Австрия, Полша, Япония, Финландия и България. Различните телевизионни и компакт диск записи, доказват високото техническо и музикално ниво на КАМЕРАТА ОРФИКА НБУ.
Департамент „Музика“ на Нов български университет е модерна образователна институция в областта на музикалното и танцово изкуство, който се утвърди като структура с иновативни методи на работа, със силен преподавателски екип, с чудесна материална база, даваща възможност на младите музиканти в България да се обучават по съвременен световен стандарт без да напускат пределите на родината си. Освен обучение сред средно образование в бакалавърска програма „Музика“, департаментът предлага магистърските програми – „Музикално изпълнителство (на български и английски език)“, „Танцово изкуство“ и „Тонрежисура“, а на докторско ниво – програма „Музикознание и музикално изкуство“ с възможност за научно изследване в областта на теоретичното музикознание или в изпълнителския профил. Всяка година департаментът организира серия от майсторски класове за виртуозно майсторство на водещи професори от Европа.